KAFFESERVIS, 33 delar, "Måsen", porslin, Bing & Gröndahl.
Bestående av:
1 kaffekanna
1 sockerskål
12 assietter, diameter 16 och 17 cm
6 askfat
1 kakfat
12 koppar med fat
Brukslitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer