SYSILKESKRIN, Gütermanns Sysilke, 1900-talets första hälft.

Tvådelat lock av glas. Invändigt fjäderförsedda hållare för tråd. Skrin av trä. Längd 50 cm, bredd 34 cm, höjd 22 cm.

Bruksslitage. Repor och märken. Anlupen. Del saknas.

Utropspris
2 000 SEK