TESERVIS, 13 delar, Potschappel, Tyskland, omkring 1900.
Målad polykrom dekor av blomster och figurscener. Bestående av:
1 tekanna med lock, höjd 13 cm
1 kanna, höjd 11,5 cm
1 sockerskål med lock, höjd 13 cm
1 fat, diameter 26,5 cm
11 koppar med fat, kopparnas höjd 4 cm
Slitage. Sprickor. Skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.