Fanerad med valnöt. Skuren dekor. Fyra dörrar med bakomliggande hyllor. Skivans uppsats med spegelglas. Bredd 154, djup 50, höjd 170 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, repor, märken. Smärre skador, såsom fanerbortfall på dörrar i nedkant.