HÖRNSKÅP, sengustaviansk, 1700-tal.

Tudelat. Målat. Två dörrar med bakomliggande hyllplan samt lådor. Bredd 114, djup 70, höjd 197 cm. Sidornas längd 78 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Senare beslag. Renoverad. Kompletterad med bl a senare låda, del av bakstycke samt fotavslutningar. Maskstungen.

Utropspris
8 000 SEK