LORENZO VALLA / LAURENTIUS VALLA, 'Elegantiarum Laurentii Vallae...', Basel Brylinger 1571.

'Elegantiarum Laurentii Vallae Viri Tam Graecae Quam Latinae Linguae doctissimi, libri omnes apprime utiles : scholiis Gyberti Longolii ... illustrati ... ; Eiusdem de reciprocatione Sui & Suus...'. 'Baselae apud Haeredes Bryling ANNO M.D.LXXI.'. 741 (9) s. Oktav, ca 175 x 115 mm.
Rikt dekorerat samtida pergamentband. Spår av spännen. Främre pärmens insida med noteringar, bakre med exlibris, 1900-tal.

Åldersrelaterat slitage. Titelsida med skador, materialförlust, namn och noteringar. Några sidor med understrykningar och enstaka kommentarer. Spännen saknas.

Lorenzo Valla (1406-57), den moderna textkritikens grundare och pionjär.

Utropspris
4 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46