Design
1097233

Kartell

(Italien, Född 1949)
Kartell
(Italien, Född 1949)

PIERO LISSONI, fåtölj, "Form", Kartell, Italien, 1900-talets andra hälft.

Formgjuten plast. Benställning i förkromat stål. Märkta undertill. Bredd 84 cm, höjd 61, sitthöjd 35 cm.

Smärre slitage. Märken. Repor.

Formgivare

Kartell är ett italienskt designföretag grundat i 1949 Italien av Giulio Castelli. Till en början tillverkades främst biltillbehör i plast men senare övergick man till att producera hushållsartiklar, lampor och laboratorieutrustning och möbler. 1988 tog Claudio Luti över företaget och började samarbeta med kända designers. Kartells design kännetecknas av funktionella och färgstarka produkter i lekfull design med unika former och hållbar kvalitet.

Utropspris
2 000 SEK