Stomme i förgylld metall behängd med pressade och olikslipade prismor i kedjor, kjolar samt krönande plym. Korgbotten med centrerat pressglas med relieffdekor samt avslutande knopp. Kronringar med genombruten dekor. 23 ljuspunkter. Diameter 71 cm, höjd 115 cm.
Ej funktionstestad. Delvis kompletterade ljuskällor. Nagg. Möjligen någon prisma saknas men helhetsintrycket är mycket gott. Fraktas ej, hämtas på plats.