HERTHA BENGTSON, vas, keramik, Rörstrand, signerad Bengtson och numrerad 967.
Mönster av blomsterknoppar mot vit fond. Höjd 21 cm.
Åldersrelaterat slitage med krackelyrer, någon mer djupgåedne, samt missfärgningar