INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 234 x 162,5 cm, signerad IS.
Rödmelerad botten med stort rosamelerat fält med polykrom trappstegsmedaljong. Kortsidorna med mönster som ovan.
Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador. Ställvis skadade fransar, flera saknas.