VAS, glas, "Sex Gracer" Simon Gate, Orrefors, 1900-talets andra kvartal

Gråtonad, sexkantig med konisk kupa och på utsvängd fot, dekor av sex nakna kvinnor i olika poser med slöja samt bårder. Signerad "Orrefors. Gate. 154. C5 H.9." Höjd 24,5, diameter 12 cm

Slitage med större nagg i foten

Utropspris
3 000 SEK