BYRÅ, senbarock, 1700-tal.
Fanerad med valnöt. Uppsats med tre lådor. Utdragbar avlastningsskiva samt tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 104, djup 65, höjd 95 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverad. Kompletterad, senare bakben. Fanerlagningar. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Ett senare lås.