MAT- OCH KAFFESERVIS, 135 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl,

17 mattallrikar, 24 assietter, 11 mindre assietter, 12 djupa tallrikar, terrin, såsskål, tillbringare, ett par skålar på tripodformad fot med dekor av delfiner, ett par skålar, 4 uppläggningsfat, 2 skålfat på låg fot, 3 karotter, 2 lövformade fat, 7 askfat, servettställ, ett par låga ljusstakar, ett par höga ljusstakar, vas, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, 10 kaffekoppar med fat, 11 mockakoppar med fat, 2 tekoppar, ett par cigarettkoppar, 12 kakassietter, ett par kakfat,

Slitage, enstaka nagg. Större nagg på ett uppläggningsfat.

Utropspris
8 000 SEK