Förgyllt mässingfäste. Klingan märkt E & F Hörster Solingen. Svartmålad metallbalja. Portopé. Längd 98,5 cm, klingan 84 cm. Bältets längd 112 cm.
Helhetsintrycket är gott. Smärre repor i baljan.