STOLAR, ett par, sengustavianska provinsarbete, 1800-talets början.

Så kallad Leksandsmoell. Målade. Fast stoppad sits klädd med textil. Sitthöjd 45. Bredd 46. Djup 39. Höjd 86 cm.

Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Fläckar. Renoverad. Förstärkningar.

Utropspris
2 000 SEK