SOFFA samt FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft.

Stomme i vitmålat trä med krackelyrimiterande yta. Dekor av stiliserade blad. Fast klädsel i rygg, lösa plymåer i sits. Soffans längd 136 cm, fåtöljers bredd 70 cm. Sitthöjd 43 - 45 cm.

Slitage. Ställvis färgbortfall. Kuddars fransar med skador.

Utropspris
3 000 SEK