Teak. Skiva med avsmalnande form och upphöjda kanter. Parkopplade ben. Längd 77, bredd 43-70, höjd 53 cm. Brännmärkt.
Åldersrelaterat slitage. Repor och missfärgning i bordsskiva. Märken framförallt djupare i sarg