Fanerad med jakaranda med flera träslag. Beslag av mässing. Skiva av kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten GFT. Bredd 118, djup 60, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Smärre skador med lagningar, såsom fanerlagningar och kompletteringar. Ställvis med resningar av faner, bortfall och torrsprickor. Senare lås. Skivan med smärre nagg.
Dokument rörande byråns historia medföljer.