Fanerat med mahogny. Dörrpar med bakomliggande klädstång samt krokar. En låda. Löst krön medföljer. Bredd 112, djup 47, höjd 188 cm. Med krön, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Repor. Märken. Beslag saknas. Delvis maskstungen. Fanerskador.