POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par, "PK 22", Fritz Hansen, Danmark, 1997.
Stomme av förkromat fjäderstål. Klädd med rött läder. Sitthöjd 30, bredd 60, höjd 73 cm. Etikett- och stämpelmärkta.
Slitage med repor och märken samt avsaknad av knappar till klädsel undertill på en av fåtöljerna. Lättare rostangrepp i skarvar på stomme.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.