Design
1099293

Alf Svensson

(Sverige)
Alf Svensson
(Sverige)

ALF SVENSSON, fåtöljer ett par, "TeVe", Bra Bohag, Studio Ljungs Industrier AB, Malmö, 1950-tal.

Stomme i bemålat trä med löstagbar ryggplatta. Fast stoppad sits och ryggplatta i syntetisk fårpäls. Sitthöjd 35 cm. Längd 64 cm. Delar av etikettmärkning på en av stolarna.

Bruksslitage. Senare klädsel.

Proveniens

Loungefåtöljen TeVe är formgiven av Alf Svensson år 1953 för Ljungs Industrier. Denna klassiska stol har kommit att bli en ikon i svenska hem då den passar utmärkt som en fåtölj i vardagsrummet likväl som en perfekt stol att addera i ett sällskapsrum.

Utropspris
10 000 SEK