Fanerad med alm. Skiva av furu. Svärtade detaljer. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 99, djup 47, höjd 81 cm.
Slitage. Fanerskador. Repor. Märken. Torrsprickor. Fläckar. Nyckel saknas.