SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Tudelat. Målat. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt lådor. Underdel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 118, djup 48, höjd 189 cm. Nyckel finns.

Slitage. Ej ursprungligen sammanhörande delar. Senare målning. Senare beslag. Repor. Torrsprickor.

Utropspris
5 000 SEK