Tudelat. Målat. Svarvad och skuren dekor. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Två lådor. Bredd 102, djup 48, höjd 242 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare målning. Senare beslag. Repor. Seanre glas. Torrsprickor.