Stomme av betsat lövträ. Skuren dekor. Klädd med svart textil. Sitthöjd 50. Bredd 134. Djup 68. Höjd 95 cm.
Renoverad med ny stoppning och omklädd 2018. Hjul saknas. Skador och lagningar på ben. Märken. Repor.