BANKETTSOFFA, sengustaviansk stil, 1800-tal.

Bemålad med förgylld dekor av romboider och blomster, svarvade armlän. Fast stoppad sits med resår, lösa stoppade dynor i rygg. Längd 215 cm, sitthöjd ca 44 cm.

Slitage med färgbortfall. Senare klädsel och målning. Förstärkningar / kompletteringar. Sprickor. Skadad sadelgjord.

Utropspris
4 000 SEK