Helstoppad i brunt skinn. Dekor av mässingsnitar. Sitthöjd ca 38, djup 54, bredd 85, total höjd 100. Fotpall, höjd 35, längd 47, bredd 37 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Repor. Nött skinn.