1100554
JUKEBOX, Wurlitzer Model 81, på originalträställning "Mae West".

Modell 81. Höjd ca 160 cm totalt. Serienummer 0001, ca 1940
Brickmärkt nummer 676227. Nyckel finns.

Ytslitage. Fanerskador och skrapmärken, en listbit fattas på träställets övre kant. Åldersrelaterat användarslitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Inköpt 1987 hos Friedman Gallery Inc, Westport/Connecticut, USA. Kopia på kvitto medföljer samt annonsblad från galleriet.

Övrigt

Ett värderingsintyg från Mr Robert M Adams medföljer. Beskriven som nummer 4 på dennes värdering.

Lovisa Törnsten
Göteborg
Lovisa Törnsten
Chef inlämning Göteborg
+46 (0)708 21 46 58

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
100 000 SEK