JUKEBOX, Wurlitzer Model 81, på originalträställning "Mae West".

Modell 81. Höjd ca 160 cm totalt. Serienummer 0001, ca 1940
Brickmärkt nummer 676227. Nyckel finns.

Ytslitage. Fanerskador och skrapmärken, en listbit fattas på träställets övre kant. Åldersrelaterat användarslitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Inköpt 1987 hos Friedman Gallery Inc, Westport/Connecticut, USA. Kopia på kvitto medföljer samt annonsblad från galleriet.

Ett värderingsintyg från Mr Robert M Adams medföljer. Beskriven som nummer 4 på dennes värdering.

Utropspris
100 000 SEK
Lovisa Törnsten
Göteborg
Lovisa Törnsten
Specialist konst, filialchef Göteborg
+46 (0)708 21 46 58