JUKEBOX, Wurlitzer Model 81, på originalträställning "Mae West".

Modell 81. Höjd ca 160 cm totalt. Serienummer 0001, ca 1940
Brickmärkt nummer 676227. Nyckel finns.

Ett värderingsintyg från Mr Robert M Adams medföljer. Beskriven som nummer 4 på dennes värdering.

Konditionsrapport

Ytslitage. Fanerskador och skrapmärken, en listbit fattas på träställets övre kant. Åldersrelaterat användarslitage. Ej funktionstestad.

Proveniens
Inköpt 1987 hos Friedman Gallery Inc, Westport/Connecticut, USA. Kopia på kvitto medföljer samt annonsblad från galleriet.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Lovisa Törnsten

    Göteborg

    Lovisa Törnsten
    Chef inlämning Göteborg

    lovisa.tornsten@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss