SOFFA, senempir, omkring 1800-talets mitt.

Mahognyfanerad. Fast stoppad mönstrad textilklädsel, sits med resår. Dekor av voluter, rundlar samt stiliserade växter. Längd 218 cm, sitthöjd 45 cm, total höjd 116 cm.

Senare klädsel och kompletteringar. Slitage. Fanerskador. Fläckar och hål. Delvis blekt.

Utropspris
2 000 SEK