Burformad stomme i mässing behängd med pressat och slipat glas. Sex elektriska ljusarmar samt tre centrerade ljuspunkter. Stomglas, spjut samt avslutande klot. Diameter ca 56 cm, höjd 70 cm.
Ej funktionstestad. Ojämn form. Slitage. Nagg. Möjligen prismor saknas.