SKÅP, barock, 1700-tal.
Överskåp i målad furu. Välvt krön och spegeldörrar. Hyllinredning med skedhylla. Bredd 118, djup, 41, höjd 144 cm. Nyckel finns.
Underskåp saknas. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Slitage. Repor. Färgbortfall. Rostangrepp. Avslag. Listdel saknas.