Stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i kedjor, piggbotten och krönande plym. Kronring med sex ljusarmar, tre senare elektriska ljuspunkter. Diameter 58 cm, höjd ca 78 cm.
Ej funktionstestad. Senare elektrifierad Slitage och nagg. Några prismor saknas.