SOFFA, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Förgylld och bronserad trästomme med snidad dekor av akantusblad, blommor samt voluter. Fast stoppad mönstrad textilklädsel med resårbotten. Längd ca 181 cm, sitthöjd 42 cm, rygghöjd 96 cm.

Ställvis omfattande slitage. Färgbortfall. Fläckar. Synliga skarvar. Ställvis löst dekorband samt löst bottenväv. Sprickor.

Utropspris
3 000 SEK