ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.
Målad. Brännstämplad. Sitthöjd 37. Bredd 53. Djup 46. Höjd 90 cm.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall.