Rokokoform. Dekor i underglasyrblått av blomster. Hänklar i form av maskaroner. Längd 27. Höjd 12 cm.
Lock saknas. Ringar till hänklar saknas. Slitage. Slipad mynningskant. Glasyrmistor. >Glasyrnagg. Märken.