BOK. Med 20 stycken färgplanscher.

Carl Skogman:

Fregatten Eugenies resa omkring jorden åren 1851-1853, under befäl av C.
A. Virgin. Utgifven af C. Skogman. Med litografier, träsnitt och kartor.
1-2.

Stockholm, Adolf Bonnier, 1854-55. (22,5 x 14,5 cm.) vi + 252; + vi +
228 sidor + 6 planscher i träsnitt + 20 litograferade färgplanscher + 3
utvikbara litograferade kartor.

Senare halvfranskt band, ryggen med vinröda inläggningar i skinn. Blekt
rygg, aningen nött.

Proveniens

Konstnären August Malmström (1829-1901),
med namnstämpel.

Denna skildring av den första svenska världsomseglingen blev en
omedelbar försäljningssuccé. Man besökte Sydamerika, Californien,
Oceanien, Australien, Kina, Ostindien och Sydafrika.

Utropspris
2 000 SEK