Kaliber 54, bakladdad. Gevärskolv i valnöt med detaljer i mässing. Rem i svart läder och mässingsdetaljer. Längd ca 96 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Lagad i kolven. Stötmärken. Inristningar i kolven.