ESSI RENVALL, gips, signerad och daterad, 1940-tal
Porträtt av diktare Otto Manninen. Höjd 40 cm.
Smärre slitage.
Essi Renvall var en finländsk skulptör född i Uleåborg. Hon studerade vid Finska konstföreningens ritskola och på studieresor till bland annat Egypten, Kina, Indien och Nepal. Renvall var gift med skulptören Ben Renvall. Renvall skapade uttrycksfulla skulpterade porträtt av framstående personer.