CHIFFONJE, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Fanerad med alm. Nedfällbar skrivklaff med bakoliggande fack och skrivinredning. Flankerad av kolonner. En låda över skrivklaff och tre under. Bredd 126, djup 60, höjd 141 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Ett lås saknas i låda. Tre dagknoppar saknas i skrivinredning.

Utropspris
3 000 SEK