AMPEL, för 6 ljus, senempire, 1840-tal.

Förgylld mässing och patinerad metall. Svängda ljusarmar. Dekor av beslag i form av palmetter. Höjd 107, diam 104 cm.

Konditionsrapport

Beslagskompletteringar. En kedja med skada.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H162

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Henrik Åberg

    Henrik Åberg
    Specialist möbler, konsthantverk

    henrik.aberg@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 35 000 SEK

    5 000
    476 EUR
    536 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (3 bud)
    314 feb 12:215000SEK
    211 feb 17:222200SEK
    19 feb 20:162000SEK