Benställning och armlän i bok. Gul och brun textilklädsel med lös dyna i sits. Plakettmärkt. Bredd 61 cm, sitthöjd 43 cm, rygghöjd 82 cm.
Brukskick. Krackelyr och lackavfall. Senare klädsel. Skador, främst vid fotavslut.