Furu, tre sektioner. 25 lådor. Märkt med etikett "AB Ingeniörsutensilier". Bredd 136. Djup 68. Höjd 174,5 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.
Enligt uppgift tidigare i konstnären Arvid Knöppels ägo.