Stop med dekor av blommor och voluter. Uppsvängd hänkel. På tre kulfötter. På locket porträtt av Gustaf V. Förgylld insida Höjd 17 cm, Vikt 577 g. Skål med hamrad yta och kannelerad nederkant på rund fot, Höjd 13 cm, vikt 352.
Lättare ytslitage, Skål med ojämn form. Samtliga något anlupna. Gravyr på skål "Alice Berglund 19 21/2 24 från vänner i dorch, bäcksin & co A-B".