MATTA, semiantik Bidjar, ca 384,5 x 282 cm.

Rödmelerad botten med polykroma herati- och spaljémönster med stiliserade blommor och palmetter. Smal blåmelerad huvudbård med blom- och palmettrankor.

Något slitage, smutsig, fläckar varav några stela, smärre lagningar. Sidorna med smärre trampveck.

Utropspris
10 000 SEK