Rödmelerad botten med polykroma herati- och spaljémönster med stiliserade blommor och palmetter. Smal blåmelerad huvudbård med blom- och palmettrankor.
Något slitage, smutsig, fläckar varav några stela, smärre lagningar. Sidorna med smärre trampveck.