Målat samt med skuren dekor. Målad urtavla med romerska siffror. Bredd 54, djup 23, höjd 197,5 cm. Nyckel, vev, pendel och en vikt medföljer. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat, senare målning och delvis med träkompletteringar. Smärre slitage och skador, maskstunget. Ej funktionstestat. Nyckel finns.