Röd botten med stor blåmelerad medaljong, mindre medaljonger samt polykroma stiliserade blommor och djur. Blåmelerad huvudbård med blomranka.
Något slitage, smärre fläckar och malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck.