MATTA, old Hamadan, ca 218,5 x 140 cm.

Röd botten med stor blåmelerad medaljong, mindre medaljonger samt polykroma stiliserade blommor och djur. Blåmelerad huvudbård med blomranka.

Något slitage, smärre fläckar och malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck.

Utropspris
2 000 SEK