JOSEF FRANK, fåtölj, modell 336, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.
Fötter av betsat lövträ. Klädd med mönster "Mirakel" formgivet av Josef Frank på 1920-talet. Sitthöjd 43. Bredd 97. Djup 92. Höjd 82 cm.
Smärre slitage. Ställvis blekt.
Sara Danius.