LARS HÅKANSSON, Höör, 2011, en ring.
18K guld och järn. Signerad L Håkansson. Storlek 17,25/54. Vikt 4,7 gram.
Slitage.
Lars Håkansson var lärling hos en av Wiwen Nilssons silversmeder och öppnade egen ateljé 1978. Han är känd för sitt corpussilver med modernistisk prägel.