KLÄNNING, siden. 1900-tal.

KLÄNNING, siden. 1900-tal.

Två delad. Kjol med spets, broderade blommor. Livet med rosetter samt broderade blommor. Höjd på liv 35 cm. Höjd på kjol ca 96 cm. Midjemått på kjol ca 34 cm.

Extra tyg finns. Slitage. Smärre fläckar.

Proveniens

From the Collection of Gustaf Wallenberg (1863-1939). The collection was aquired between 1906 and 1918 when Wallenberg was the Swedish Envoyé in Tokyo, from 1907 he was also accredited for Beijing. Thence by descent.

Utropspris
2 100 SEK