Bemålat. Svängt, profilerat krön. En övre och en undre skåpsdel med invändig hyllinredning. Längd 128 cm, bredd 45 cm, höjd 200 cm.
Bruksslitage. Färgbortfall. Fläckar. Defekta lås. Sprickor. Spår av skadedjur. Några skador och lagningar. Spår av mögel.